Sdílet

Městské muzeum a galerie Hořice srdečně zve na výstavu „3D MINIATURY – Hořice a Strzegom jako na dlani“, která bude k vidění od 12/09 2021 do 10/10 2021 v Multimediálním sálu hlavní budovy Městského muzea v Hořicích.

Na letošní podzim si pro své návštěvníky nachystalo Městské muzeum a galerie Hořice unikátní výstavu 3D modelů kamenných památek partnerských měst Hořice a Strzegom. Jedná se o přesné miniatury významných stavebních a uměleckých památek obou spřátelených měst, k jejichž vytvoření byly použity nejnovější technologie 3D tisku.

Celý projekt vypracovala SUPŠ sochařská a kamenická v Hořicích. Zaměření stavebních objektů v městech Hořice a Strzegom a následné zpracování dat a tisk 3D modelů probíhalo od září 2020 do června 2021 jako součást projektu EU Svět kamene, v rámci česko-polské spolupráce.

Objekty, postavené nebo vytvořené převážně z kamene, byly vybrány zastupitelstvy obou měst.

Hořice jsou reprezentovány svými nejkrásnějšími pamětihodnostmi: radnice, Masarykova věž samostatnosti, kostel Narození Panny Marie, Hřbitovní portál a Riegrův obelisk.

Město Strzegom vybralo tyto kamenné stavební památky: bazilika sv. Petra a Pavla, kostel sv. Antonína, kostel sv. Barbory a Bašta a Zobáková věž jako pozůstatky městského opevnění.

Vybrané objekty byly snímány dronem. Jedná se o vysoce přesný přijímač satelitních signálů poskytující údaje o poloze. Přesnost digitálního modelu dosahuje 20-30 mm.

Samotný 3D tisk probíhal na čtyřech 3D tiskárnách. Vytištěné díly z 3D tiskárny byly následně zkompletovány a čištěny studenty 3K při SUPŠSK v Hořicích.

Výstava „3D MINIATURY – Hořice a Strzegom jako na dlani“ bude k vidění od 12/09 2021 do 10/10 2021 v Multimediálním sálu hlavní budovy Městského muzea v Hořicích.

zdroj: Muzeum Hořice