Sdílet

Od 8. dubna 2019, čeká nejen na řidiče nepříjemné překvapení na silnici I/35 mezi Jičínem a Hradcem Králové. Mimořádně dlouhá uzavírka čeká kompletní přestavba mostu přes železniční trať, který slouží současně i jako obchvat města Hořice. Omezení potrvá rok a půl.

Stavbu mostu za 269 milionů korun včetně DPH budou provádět firmy Eurovia a M-Silnice.

Most slouží od roku 1979

Most, který měří necelý půl kilometr vznikl v roce 1979, zásadní rekonstrukcí prošel v roce 1994. Podle mluvčí ŘSD Niny Ledvinové z mimořádné mostní prohlídky vyplynulo, že most je ve špatném stavu. Následný podrobný diagnostický průzkum prokázal zatékání do nosné konstrukce mostu. „Spolu s neodpovídající kvalitou použitých betonů z doby výstavby bylo na základě diagnostického průzkumu rozhodnuto o kompletní rekonstrukci mostu. Ta bude probíhat za úplné uzavírky mostu,“ uvedla Ledvinová.
Díky rekonstrukci bude možná elektricikace železniční trati

Nový most bude zhruba o metr výše nad železniční tratí než doposud. Díky tomu, bude v budoucnu možná elektrizace železniční trati. Současně vzniknou nové protihlukové stěny do výšky 2,4 metru. „Během rekonstrukce dojde k úplnému snesení nosné konstrukce mostu, k částečnému obourání opěr a podpěr mostu,“ dodala Ledvinová.
Objízdná trasa bude vedena obousměrně ulicemi Husova a Táboritská. Potrvá až do června 2020. Podle sčítání dopravy v roce 2016 projede místem denně 14 tisíc aut včetně nákladních vozů. Přestavba mostu přitom není jedinou komplikací, která řidiče čeká na trase z Hradce Králové do Jičína. Pokračovat bude také rekonstrukce silnice v Ostroměři, kde dochází kompletně k výměně vozovky včetně aktivní zóny v podloží nebo obnově odvodnění.

Práce budou zahájeny 18. března

Veškeré připomínky, které s přestavbou mostu mělo město Hořice, se nyní zapracovávají do projektové dokumentace. Zahájení stavebních úprav křižovatky ulic Táboritská – Husitská proběhne v týdnu od 18. března. Převedení dopravy na objízdnou trasu se předpokládá v neděli 7. dubna. „Demolice mostu bude zahájena v pondělí 8. dubna,“ upřesnil Zdeněk Kos, vedoucí provozního úseku Ředitelství silnic a dálnic ČR v Královéhradeckém kraji.