Sdílet

Málokdo je obeznámen s činností ČASPV (České asociace Sport pro všechny).  Organizace navazuje na snahy svých předchůdců přiblížit a zpřístupnit tělesnou výchovu a sport široké veřejnosti. Má svá krajská a okresní střediska, která od vesnic až po velká města sdružují kolektivy dětí, které mají zájem o sport a všeobecné pohybové aktivity. A protože je potřeba děti motivovat i soutěžně, požádají se sportovní klání v různých odvětvích.

I Hořice se již několik let podílí na rozvoji dětí v rámci této organizace a výsledky ze soutěží ukazují, že je zde spousta šikovných sportovců a taktéž nadšených vedoucích, kteří velice dobrým způsobem vedou děti věku předškolního i dorosteneckého.

Pojďme si shrnout výsledky hořičáků v letošních ročnících dvou nejoblíbenějších soutěží.

Zimní pětiboj je zaměřen na všestrannost pohybu a zahrnuje, jak již název napovídá,  5 disciplín – člunkový běh, šplh na tyči, hod na koš, skok z místa, přeskoky přes švihadlo. V rámci okresního kola zimního pětiboje, který se konal 2.3.2019 v hale Jiskry Hořice, se zúčastnilo na desítky našich sportovců, z nichž bylo 14 na stupních vítězů. V krajském klání, které se opět konalo v našem městě 23.3.2019, reprezentovalo náš okres 18 hořčáků. Výsledkem bylo 5 prvních míst, 3 třetí místa a mnoho dalších pěkných výkonů, které se určitě mezi velkým množstvím sportovců neztratily.

Velice atraktivní soutěží je jarní atletický čtyřboj (sprint, skok daleký, hod míčkem-granátem, běhy na střední tratě), který končí až republikovým kolem, kde se utkávají sportovci ze všech krajů. Okresní část se konala na atletickém stadionu v Jičíně 22.5.2019 a bohužel tentokráte opravdu nepřálo počasí. Nicméně i před tento handicap hořičtí sportovci nezklamali, a 10 jich postoupilo do krajského klání v Týništi nad Orlicí 26.5.2019. Ve velké konkurenci uspělo 5 našich sportovců (3 zlaté, jedna stříbrná a jedna bronzová), kteří se kvalifikovali na republikové kolo do Třebíče, jenž proběhlo za téměř ideálních jarně-letních podmínek 8.6.2019. Atmosféra i celá úroveň závodů skutečně odpovídala republikovému postavení i přesto, že se utkávali sportovci, kteří jsou neregistrovaní v jakémkoliv atletickém oddíle. Na toto konto lze říci, že některé výkony byly mimořádné a neztratily by se ani mezi atlety specialisty. Naše želízka v ohni se prala s konkurencí více než úspěšně. Kristýnka Orctová vybojovala zlatou medaili v kategorii mladší žákyně I., Štěpán Orct ve stejné věkové skupině stříbro a Bára Špinková se radovala ze zlata v kategorii dorostenek. Bronzová medaile unikla Marušce Karbanové kategorii mladší žákyně II. pouze o čtyři body, a to závodila se zraněným kotníkem. Krásné osmé místo mezi staršími žákyněmi IV. vybojovala Nela Černá. Dále musíme připomenout, že již po několikáté vyhrál v soutěži krajů Královéhradecký kraj, který suverénně počtem 13ti medailí obhájil loňské vítězství.

Závěrem je třeba konstatovat, že byť tyto soutěže a organizace nemají u veřejnosti takové podvědomí či popularitu, dovedou velice dobře působit na mládež a motivovat je k pohybu, což lze dnes považovat za více než přínosné. O tom svědčí nejen soutěžní úspěchy, ale především počet dětí v organizaci, jejich zájem a nadšení z pohybu.

Sportujme, hýbejme se. http://www.caspv.cz/  https://www.kralovehradecka-kaspv.cz/

https://www.facebook.com/Sportovn%C3%AD-gymnastika-SPV-Jiskra-Ho%C5%99ice-924239537629271/

zdroj: ASPV Hořice