Sochařský park Hořice

Pískovcový val Chlumů nad Hořicemi a jejich okolím poskytuje již několik staletí kvalitní kámen na stavební, hospodářské (např. výroba brusidel a brousků) a v současnosti především umělecké i dekorativní účely. Intenzivní těžba zdejšího cenomanského křemenného pískovce spadá do druhé poloviny 19. století, kdy jen v okolí Hořic bylo na 60 pískovcových lomů. Do širšího povědomí veřejnosti se zdejší zpracování kamene dostává v roce 1884 založením C. k. odborné školy kamenosochařské, toho času jediné svého druhu ve střední Evropě.

Michael Schoenholtz (Německo) — Žena, 1966

Číst dál...

Sochařský park vznikl v Hořicích letech 1966 - 1969, je výsledkem tzv. mezinárodních sochařských sympozií, která se v Hořicích konají od roku 1966. Díla sochařů vznikají v historickém lomu sv. Josefa. Louku na úpatí Gothardu zdobí více jak 80 plastik z této jedinečné akce.

Kde Sochařský park Hořice naleznete?

Sochařský park se nachází na vrchu Gothardě, kde jsou vystaveny sochy pod širým nebem. V současné době je v parku umístěno na 200 pískovcových soch. Park se nachází nedaleko parkoviště o dostatečné kapacitě, při návštěvě parku se můžete navíc podívat na skvost v podobě hořické brány - hřbitovního portálu, nebo navštívit galerii plastik.

https://mapy.cz/s/yS2H

Na louce ve východní části Hořic, nedaleko Sochařského parku na vrchu Gothardě, jsou nově umísťovány sochy ze sochařských sympozií, které se konají v blízkém lomu sv. Josefa. Sochy jsou zde od roku 2002 a každé dva roky se sbírka rozroste o nové pískovcové unikátní sochy.

Kudy se do Sochařského parku dostanete?

Autem se dostanete do Sochařského parku od hlavní silnice Jičín / Hradec Králové a budete se držet dopravního značení - Sochařský park, které Vás spolehlivě navede na parkoviště na vrchu Gothard. Nebo můžete auto nechat třeba na náměstí Jiřího z Poděbrad a na Gothard projít historickou ulicí Janderova a pokračovat na vrch Gothard okolo Smetanových sadů, které také stojí za návštěvu.

Cestu si můžete naplánovat na portálu mapy.cz - https://mapy.cz/s/yS2H

kamenosocharsky-park-horice-v-podkrkonosi.jpg

Podívejte se na virtuální prohlídku Sochařského parku

hrbitovni-portal-horice-v-podkrkonosi-virtualni-prohlidka.jpg
 

kamenosocharsky-park-horice-v-podkrkonosi-virtualni-prohlidka.jpg
Riegrův obelisk - přírodní galerie plastik - Kamenosochařský park