Hodnocení uživatelů: 0 / 5

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive
 

Už více než stovku lidí dokázal získat pro registr dárců kostní dřeně Jan Kučera z Miletína. Dalších minimálně 300 lidí se do registru zapíše v dubnu na speciální akci, kterou Kučera uspořádá spolu s pražským IKEMem. Je tak jedním z největších soukromých náborářů možných dárců kostní dřeně. To vše dělá pro svého jedenáctiletého syna Matěje, kterému předloni diagnostikovali chronickou leukémii.

Jelikož nejde o leukémii akutní, dá se nemoc zatím udržovat hromadou léků, které Matěj denně bere. Do budoucna však bude dárce, s nímž bude mít maximální shodu, nutně potřebovat. Mezi lidmi, kteří byli doposud v registru vedení, se takový dárce nenašel. Matějův otec Jan se proto rozhodl, že se ho pokusí aktivně hledat sám.

Když pominul ten prvotní šok, rozhodl jsem se, že pro Matěje musím něco udělat, je to přeci moje dítě. Celý život se pohybuju ve fotbale, ať už jako hráč, rozhodčí či trenér. Mezi fotbalisty jsem viděl řadu potenciálních dárců,” popisuje Kučera, jak loni rozjížděl projekt na hledání Matějova dárce.

Nejdřív vytiskl letáky, které distribuoval mezi fotbalisty na Jičínsku, ty se ale postupně dostávaly mezi lidi dál po republice. Jan Kučera zájemce o zápis do registru dárců kostní dřeně v loňském roce dokonce sám pravidelně vozil na odběry do hradecké fakultní nemocnice. Tak se mu podařilo sehnat přes stovku nových dárců.

Letos se pak dohodl s pražským IKEMem, který rovněž registruje potenciální dárce. „Berou lidi do 40 let. Nejprve jsem tam chtěl vypravit autobus. Oni však řekli, že když se mi podaří sehnat minimálně sto lidí, přijedou dělat odběry a registrace k nám,” říká otec jedenáctiletého hocha. Zatím se mu na akci přihlásilo 300 lidí, stejný počet pak účast zvažuje. Lékaři a sestry z IKEMu přijedou do Miletína 27. dubna a v tamní sokolovně si otevřou provizorní ordinaci, do které bude moct přijít každý zájemce o zápis do registru.

Zdroj VIDEO a celý článek na https://www.seznamzpravy.cz/clanek/malemu-fotbalistovi-z-miletina-diagnostikovali-leukemii-jeho-otec-hleda-darce-kostni-drene-43323?horicak

klucina-miletin.jpg


Nejnovější zprávy

Zprávy policie, hasiči