Hodnocení uživatelů: 5 / 5

Star ActiveStar ActiveStar ActiveStar ActiveStar Active
 

Po 11 letech od představení modelu, který byl sestaven z osmačtyřiceti přesně opracovaných pískovcových hranolů se dočká finální socha - obří trpaslík přesahující výšku deset metrů, při celkovém objemu zhruba 130 metrů krychlových kamene a hmotnosti více než dvě stě tun.

 

Jak to začalo

Inspirací pro vznik sochy bylo období, kdy Kurt Gebauer tvořil své nezaměnitelné trpaslíky. Tak vznikla jednoho večera v létě roku 1994 myšlenka stavby monumentální sochy Obřího trpaslíka. Hned v témže roce bylo v nádražní restauraci v Hořicích založeno občanské sdružení, které si dalo za cíl Obřího trpaslíka postavit. Sdružení během následujících let zakoupilo z členských příspěvků svých členů pozemek a získalo stavební povolení ke stavbě, která bude umístěna při hlavní silnici I/35 ze směru od Hradce Králové na Jičín, před odbočkou na Mohejlík.

Detaily

Po získání všech potřebných povolení bylo v roce 2006 naším dalším krokem zhotovení třetinového, téměř 4 m vysokého pískovcového modelu. Ten byl postupně vystavován v Hořicích (2006), v Praze (2006), v Rašíně (2007), v Jičíně (2013) a nyní je umístěn v sochařském parku v Hořicích. S nadhledem, odpovídajícím velikosti zamýšleného sochařského díla a současné době, zahájil letos Okrášlovací spolek Rašín stavbu vlastního Obřího trpaslíka pod heslem „Bezmeznou monumentalitou za věčnou slávu národa“. Celá socha bude poskládaná ze 49 pískovcových bloků, její výška překročí 10 metrů a váha bude přibližně 200 tun. Jako spolek máme v tuto chvíli zajištěné financování betonového základu budoucí sochy a rádi bychom využili hithitu ke spuštění kampaně pro získání prostředků na základní kámen sochy obřího trpaslíka a zajištění webových stránek projektu.

... a ještě něco navíc

Na slavnostním a veselém odhalení třetinového modelu Obřího trpaslíka v roce 2006 poprvé vystoupil, k této příležitosti založený, pánský taneční soubor Originální soubor českých mužoretů ARTrosa. Pánové generace (tehdy) 50+ v černých oblecích, s černými klobouky a deštníky vedení trenérkou hořických mažoretek Gábinou Festovou, předvedli pochodovou taneční kreaci na sokolský pochod Mužně vpřed. Od té doby absolvovali pánové již více než 450 vystoupení po celé republice a těší se na své vystoupení na slavnostním a veselém odhalení Obřího trpaslíka.

zdroj: https://www.hithit.com/cs/project/3453/ejhle-obri-trpaslik

kurt-gebauer-miniatura-trpaslika-foto-bukac-muzeum-horice.jpg

kde-bude-trpaslik-horice-v-podkrkonosi-i-35-hlavni-silnice.jpgmisto-kde-bude-stat-trpaslik-horice-v-podkrkonosi.jpgtady-bude-stat-trpaslik.jpgzakladova-deska-pro-trpaslika.jpg

 


Nejnovější zprávy

Zprávy policie, hasiči