Hodnocení uživatelů: 5 / 5

Star ActiveStar ActiveStar ActiveStar ActiveStar Active
 

Světový den architektury můžete poprvé oslavit i v Hořicích v Podkrkonoší. Poznat tak krásu vil, které v Hořicích máme, nechat se unést do minulosti němým filmem. Pro děti jsou přichystané výtvarné dílny, kde si mohou vyzkoušet, jaké to je být architektem. To vše již tento víkend 1. a 2. října 2016. Akce je určena pro všechny a zcela zdarma. Podívejte se do fotogalerie ze Dne Architektury.

 

OBJEVTE MĚSTO HOŘICE Z JINÉHO ÚHLU POHLEDU

V sobotu 1. října dopoledne je Vás připravena společně s místostarostou Ing. arch. Martinem Pourem komentovaná procházka s prohlídkou s názvem „Hořické, nejen tovární, vily“. Díky vstřícnosti majitelů budete mít jedinečnou příležitost nahlédnout do interiéru Flečkovy vily, objevit skrze zpustlý park stále krásné exteriéry Goldschmidtovy vily nebo se projít zahradami a ateliéry Kulhánkovy/Wagnerovy vily.

Dozvíte se i spoustu zajímavých informací. Věděli jste například, že Jaroslav Seifert byl častým návštěvníkem rodiny Wagnerů a že v jeho knize Všecky krásy světa najdete osmistránkovou esej „Dar poesie“ věnovanou městu Hořice a jeho pocitům ze setkání s přáteli zde ve vile? Nejen to, ale i mnohé jiné ze spletité historie slavné umělecké rodiny se můžete dozvědět přímo od dokumentaristy Jakuba Wagnera.

Jako vzpomínku na dvoudenní oslavu místní architektury si můžete odnést také zcela novou a unikátní pohlednici Goldschmidtovy vily, kterou pro nás nafotila Tereza z Davle, rodačka z Hořic.

Odpolední program naváže na procházku projekcí němých filmů z první republiky v kině Biograf Na Špici. Promítání bude doprovázet odborný komentář PhDr. Oldřišky Tomíčkové se stylovým klavírním doprovodem Jiřího Urbana. Oficiální sobotní program uzavře přednáška Ing. arch. Martina Poura „Co se do procházky nevešlo“, s prezentací historických fotografií a plánů navštívených vil.

Nedělní program se celý věnuje výtvarným dílnám v prostorách Hořického gymnázia. Nejen Vaše děti mohou okusit práci architekta či urbanisty při vytváření města, postavit si dům. Stát se na chvilku bytovým designérem a navrhnout pokoj. S lektorkami Blankou Bihelerovou a Kateřinou Novákovou Kašparovou rozvíjet představivost a naučit se chápat architekturu. Dílny jsou vhodné pro rodiče s dětmi od 4 do 15 let. ZCELA ZDARMA!

 

 

HOŘICE V PODKRKONOŠÍ – HOŘICKÉ NEJEN TOVÁRNÍ VILY (HURÁ DOVNITŘ)

Procházka s městským architektem Ing. arch. Martinem Pourem po krásách rezidenčních vil židovských podnikatelů (Goldschmidt, Hirsch a Feuerstein) postavených na přelomu 19. a 20. století a o významu mechanických tkalcoven vyvrcholí návštěvou Flečkovy vily a interiérů jedinečné secesní vily umělecké rodiny  se zahradou, ateliéry a dílnami. Nutná rezervace na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..">Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

Sraz: sobota 1. října, 10:00, Flečkova vila, Riegrova 950, Hořice

HOŘICE V PODKRKONOŠÍ – HOŘICE FILMOVÝM OBRAZEM S ŽIVOU HUDBOU (PROJEKCE)

Projekce autorského sestřihu němých filmů z let 1920-1930, dobové záběry z hořických ulic, náměstí s původní architekturou, kulturním a spolkovým životem. Živý klavírní doprovod obrazu s komentářem historičky Oldřišky Tomíčkové nás vrátí do doby, kdy se o Hořicích začalo říkat "Město kamenné a přírodní krásy".

Sraz: sobota 1. řijna, 15:00, Biograf Na Špici, Husova 1560, Hořice

HOŘICE V PODKRKONOŠÍ – KDYBYCH JÁ BYL(A) ARCHITEKTEM (WORKSHOP)

Staňte se architektem, urbanistou a bytovým designerem!" – výtvarné dílny pro děti (4 až 15 let) a rodiče s dětmi. Práce s různými materiály, rozvíjení prostorové představivosti, práce se stylotvornými prvky, jejich estetikou a propojení s architekturou Hořic pod vedením Blanky Bihelerové a Kateřiny Novákové Kašparové.

Sraz: neděle 2. října, 13:00, hořické gymnázium, Blahoslavova 2105, Hořice

Den Architektury Vám v Hořicích přináší - Živá škola Hořice pod záštitou města Hořice

Kontaktní informace: Jana Kubíčková, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., 777 797919. 

Spolupracující partneři akce: odborní pracovníci města Hořice, Muzeum města Hořice, Amok reklamní studio, Kino Biograf na Špici, Hořické soukromé gymnázium

Projekt podpořili: město Hořice, BESTA-Berný s. r. o, SPEDITRANS CZ s. r. o., SWELL a. s. , ART STONE - Hromádka Kamil & syn s. r. o., Papírnictví Svoboda Hořice, X-COMP CZ s. r. o., Poly - group cz s. r. o.

Malý rozhovor s Janou Kubíčkovou, která má celou akci takříkajíc "pod palcem" a není mimochodem rodačkou z Hořic, přesto se o ně zajímá více, než ostatní...

1) Která stavba v Hořicích Vám nejvíce učarovala?
Jsou to dvě stavby. První Goldschmidtova vila, která je v havarijním stavu, ale i přes celkovou nepřízeň osudu, která jí bohužel provází, je stále plná krásy a působí na mě úctyhodně.  Přitahuje neuvěřitelně mou pozornost. Vždy, když jedu či jdu okolo, musím se podívat jejím směrem, abych zaznamenala alespoň její malou část.  Druhým domem je jednoznačně secesní Kulhánkova / Wagnerova vila, kterou jsem objevila náhodně při svých toulkách městem a při nahlížení do skrytých zákoutí ulic. Zastavila jsem se a sledovala její umístění v rozlehlé, trochu zpustlé zahradě. Říkala jsem si, co je to za zvláštní domky, přiléhající k její zadní části. V té době jsem neměla potuchy o Josefu Kulhánkovi, který dům a přilehlé ateliéry s dílnami dle svého návrhu postavil. Neodešla jsem hned a musela říci lidem, kteří zrovna v tu dobu pečovali na podzim o zahradu vily, jak na mě jejich dům velmi silně působí. Odešla jsem jednoznačně s přesvědčením, že ta vila v sobě skrývá určité tajemství a já se o něm chci dozvědět více. Díky ní a touze poznat její minulost a její současné obyvatele je vlastně Den architektury v Hořicích. 

2) Co Vám osobně v Hořicích z oblasti architektury chybí a nejvíce Vás trápí - vzhled náměstí, kruhového objezdu do Hořic, prostranství autobusového nádraží....
Osobně si myslím, že Hořice sdílejí s mnohými českými městy všech velikostí jeden pro obyvatele nepříjemný fakt. Když vstoupíte na náměstí Jiřího z Poděbrad chvilku váháte, zda jste omylem nezabloudili spíše na rozlehlé parkoviště města. Raritou, kterou bych si klidně odpustila, je splynutí Mariánského sloupu bez jakéhokoliv prostorového oddělení od parkovací plochy, kdy auta krouží kolem a téměř se svými pneumatikami dotýkají historické památky... Lidé posedávají na schodech tohoto sloupu ve snaze sdílet alespoň chvilku prostor, který by měl náležet více jim než autům. Jsem ale optimista a tak mi například nedávná návštěva Čáslavy a vzpomínka na její náměstí, které je kompromisem parkovací plochy a odpočinkových zón pro lidi,  vlévá naději do žil. Myslím, že Hořice v horizontu 15 let o takové změně budou uvažovat.  

3) Původem nejste z Hořic, když se řeknou Hořice, co Vás napadne jako první a proč?
Krásný vrch Gothard a plastiky, které místu, společně s jeho portálem, dávají jednoznačně kvalitu výjimečnosti. Chodím tam vždy, když potřebuji získat nadhled nad všedními starostmi každodenního dne. A to místo mi vždy pomůže odpoutat se od malicherností života a svobodně se nadechnout. 

Souhlasíte? Přijďte podpořit akci Den Architektury / nesouhlasíte? Přijďte diskutovat a debatovat - tento víkend 1. a 2. října 2016

Zdroj + info: www.kruh.info, www.denarchitektury.cz, Jana Kubíčková

Podívejte se do fotogalerie ze Dne Architektury.

den-architektury-horice-5.jpgden-architektury-horice-4.jpgden-architektury-horice-3.jpgden-architektury-horice-2.jpgden-architektury-horice-1.jpgdetske-dilny-den-architektury.jpgplakat-den-architektury-horice.jpg