Hodnocení uživatelů: 0 / 5

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive
 

To, že se nová vláda rodí po letošních volbách velmi obtížně, zaregistroval asi každý. Dobrou zprávou pro všechny obyvatele Hořic, by však mohla být informace, že Klára Dostálová, by měla být jmenována ministryní pro místní rozvoj. Tak to alespoň navrhuje Andrej Babiš z hnutí Ano. 

klara-dostalova-2048.jpg 

ROZHOVOR S KLÁROU DOSTÁLOVOU Z ROKU 2006, KDY PŘEVZALA OCENĚNÍ LADY PRO

Zpěvačka, manažerka, vědkyně, válečná zpravodajka, mecenáška umění, představitelka charitativní organizace, sportovkyně, módní návrhářka, učitelka, spisovatelka… Každá z žen, kterou vám náš deník v tomto seriálu představí, je svým způsobem výjimečná. V práci i životě se dokázaly prosadit víc než drtivá většina z nás. Patří jim uznání a úcta. Rozhodně si zaslouží, abychom se o nich dozvěděli víc. Jsme na ně pyšní, a proto přinášíme každou středu seriál, který jsme nazvali: výjimečné ženy

Klára Dostálová — manažerka

Pětatřicetiletá inženýrka ekonomie Klára Dostálová je — jak sama říká — Vltavou křtěná Pražačka se vším všudy. „V Praze jsem se narodila, vystudovala a nikdy mě nenapadlo, že bych z Prahy odešla,“ říká energická a velmi příjemná blondýna, pro niž jsou už šest let domovem východní Čechy.

„Hned po promoci jsem zůstala doma na mateřské dovolené. Narodil se nám syn a po třech letech dcera — manžel rozhodl, že kdybychom neměli druhé dítě hned, už by na něj — při mé chuti pracovat nejspíš nedošlo,“ usmívá se. Sešly jsme se hlavně kvůli rozhovoru o práci, ale právě děti ovlivnily kariéru Kláry Dostálové — a to ne míň než osudově.

„Pražské ovzduší dětem příliš nesvědčilo. Můj manžel pochází z východních Čech a v době, kdy jsme řešili tenhle problém, se mu naskytla možnost začít tady podnikat. Navíc, když jsme zjistili, že ceny za dům s pozemkem jsou tu řádově nižší než v hlavním městě, nic nám nebránilo začít tady a hned.“

Z Prahy do Hořic v Podkrkonoší

Dostálovi se se dvěma malými dětmi přestěhovali do Hořic, začali budovat svůj nový domov v rodinném domě a rok prý žili z topinek s česnekem. „To byla éra mého zvykání na život v malém městě,“ vzpomíná Klára Dostálová na časy před šesti lety. „Nebyla jsem zvyklá na to, že obchod s potravinami má otevřeno pouze do čtyř a zboží si musím objednat předem… Dnes už je to všechno jinak i v malém městě, ale začátky byly docela dobrodružné.“ Klára Dostálová tehdy — v roce 2000 — nastoupila do svého prvního zaměstnání. V hradeckém hotelu Černigov zastávala post banketmanagera a bavilo ji to.

Jednoho dne se pracovně potkala s ředitelkou Krajského úřadu Ivou Křečkovou a té energická a schopná mladá žena takříkajíc padla do oka. „Zanedlouho jsem nastoupila na Krajský úřad v Hradci Králové jako auditorka,“ shrnuje Klára Dostálová výsledek tohoto setkání. „Jenže mě baví spíš lidem pomáhat než je kontrolovat — ve chvíli, kdy na Krajském úřadě začalo vznikat Centrum evropského projektování, jsem měla jasno, kudy bych chtěla jít dál.“

Možnosti i otázky

Čas spojený s naším vstupem do Evropské unie nesl najednou obrovské množství možností, příležitostí ke vzdělávání i čerpání peněz z fondů Evropské unie, financování projektů ve městech a obcích z evropských strukturálních fondů — a logicky nesl také spoustu otázek, nejasností, potřebu poradit, zorientovat se v nové situaci. Právě s tímto posláním vzniklo Centrum evropského projektování, které je od samého začátku v roce 2004 takříkajíc třetím dítětem Kláry Dostálové.

„Začínali jsme ve čtyřech lidech, dnes nás je třicet a jsem na všechny svoje lidi velmi pyšná. Vědí, že nejsou jenom úředníci, tráví tady mnoho času a svoji práci dělají dobře,“ pochvaluje si ředitelka svůj tým, namačkaný v několika malých kancelářích Krajského úřadu.

Úkolem agentury, které Klára Dostálová už dva roky šéfuje, je především hledat ve spletité struktuře evropských peněz možnosti pro naše projekty, pomáhá východočeským obcím a městům dostát všem podmínkám Evropské unie — a to je spousta práce.

„Připouštím, asi ano,“ odpovídá Klára Dostálová na otázku, jestli je workholik. „Jenže ono to asi jinak — aspoň momentálně — nejde. Když mi v sobotu zavolá neuvolněný starosta obce kvůli projektu, tak mu samozřejmě ten telefon vezmu a věnuji se mu, protože on svoji práci dělá ve svém volném čase. Je pro mě nemyslitelné odjet na dovolenou bez notebooku a alespoň dvakrát denně ho neotevřít a nevyřídit poštu. U některých věcí rozhoduje čas a pak mě samozřejmě baví a zajímá všechno, co je nového, jak se věci vyvíjejí. Jsme vlastně stále v začátcích.“ Klára Dostálová má rodinu, která jí její zaujetí pro práci a čas, který do ní investuje, nijak nevyčítá. „Manžel si zvykl a respektuje to. Děti také. Synovi je čtrnáct a dceři jedenáct let. Oba chodí do školy v Hořicích a jsou velmi samostatní. Někdy si vyčítám, že je to brzy, ale na druhou stranu — pro život je to tak dobře. Postarají se o sebe ve všední den od rána do večera, a dcera kolikrát odpoledne ještě upeče koláč… Víkendy se snažím trávit zásadně s rodinou, samozřejmě svátky a nejméně jednou ročně dovolenou. Teď se těším — stejně jako každý rok — na lyžování do Krkonoš. Manželův bratr v Malé Úpě krásně zrekonstruoval chalupu, jezdíme tam parta různých lidí různých profesí, takže s nikým nemluvím o práci a je mi tam strašně dobře.“

Jednu oběť práci však Klára Dostálová na svém kontě má: „Žiju jako kulturní barbar,“ směje se. „Trochu se za to stydím, ale není zbytí. Když skončím v práci kolem sedmé, rozhodně chci strávit zbytek dne s rodinou doma, a ne někde v kině nebo divadle. Popravdě ani nevím, kdy jsem naposled byla takzvaně mezi lidmi, ale nijak to neprožívám. Člověk nemůže mít všechno.“
Dáma, která pomáhá

Svoji další profesní cestu Klára Dostálová vidí ve své „domovské“ agentuře. „Jsme vlastně stále na začátku. Před námi je spousta práce a mě opravdu baví, takže neuvažuji o ničem jiném. Máme to štěstí, že nás vedení Krajského úřadu velmi podporuje ve všech směrech — a taky máme před sebou příjemnou změnu. Příští rok v březnu se snad přestěhujeme do větších prostor na novém Krajském úřadě, takže všechny ty papíry nebudou ležet všude, kam jen oko dohlédne, a bude se tady dát chodit,“ shrnuje naše téma Klára Dostálová.

Klára Dostálová se narodila v Praze 13.3.1971 ve znamení Ryb. Vystudovala Vysokou školu ekonomickou. Od roku 2004 je ředitelkou Centra pro evropské projektování při krajském úřadě Královéhradeckého kraje. S manželem, který podniká, dcerou a synem žije v rodinném domě v Hořicích v Podkrkonoší. Jejím největším koníčkem je lyžování. V roce 2005 získala prestižní cenu, každoročně udělovanou nejúspěšnějším ženám na významných postech - LadyPro.

Klára Dostálová převzala z rukou prezidenta Václava Klause prestižní cenu Lady Pro. Její běžný pracovní den v agentuře je plný zařizování a hlavně komunikace s třiceti podřízenými. „Bez nich bych nic nezvládla,“ říká.

Zdroj: www.jicinsky.denik.cz