Hodnocení uživatelů: 3 / 5

Star ActiveStar ActiveStar ActiveStar InactiveStar Inactive
 

Již dvakrát se ocitl Lukáš Nečesaný za mřížemi. Dnes v pondělí 20.11.2017, slyšel slovo "nevinen". Soudce Miroslav Mjartan ho v novém procesu osvobodil! V soudní síni po vynesení rozsudku zavládlo nadšení, manželka se rozplakala.

Soudce Miroslav Mjartan zprošťující verdikt odůvodnil takto:Je velmi těžké ho odsoudit, když poškozená trpěla amnézií. Je těžké zprostit obžalovaného, když byly na místě zjištěny pachové stopy, ale je těžké je ho odsoudit, pokud není jistota, že nebylo s těmito stopami manipulováno,“ uvedl soudce.

 „Do případu dvakrát zasáhl Nejvyšší soud, který označil stávající vyhodnocení důkazů za nevěrohodné. Vrchní soud kromě toho, že rozsudek zrušil, uložil novému senátu, aby respektoval jeho právní názor. Provedli jsme nové hlavní líčení, v rámci něhož se důkazní situace mnoho nezměnila, prakticky zůstala stejná,” dodal.

Pokud se týká principu presumce neviny - důkazní břemeno nese stát. Vina obžalovaného musí být prokázána bez pochybnosti. Tedy ve chvíli, kdy se do rozhodnutí vkrádají důvodné pochybnosti, je třeba aplikovat pravidlo in dubio pro reo (v pochybnostech ve prospěch obviněného). Je to povinnost, ne oprávnění,” uvedl dále soudce.

Více také na

https://www.novinky.cz/krimi/455360-on-line-soud-zprostil-necesaneho-obzaloby.html

https://hradec.idnes.cz/rozsudek-lukas-necesany-soud-vrazda-kadernice-horice-pdf-/hradec-zpravy.aspx?c=A171120_082554_hradec-zpravy_the

http://tn.nova.cz/clanek/necesany-je-nevinny-soud-ho-zprostil-obzaloby-z-pokusu-o-vrazdu.html