Hodnocení uživatelů: 5 / 5

Star ActiveStar ActiveStar ActiveStar ActiveStar Active
 

V sobotu 7. října 2017 se bude konat 15. ročník Slavností Holovouských Malináčů. Začátek akce je v 13:00 hodin a trvá do pozdních nočních hodin. V prostranství návsi v Holovousích je pódium s parketem pro hlavní kulturní program. Po obvodu návsi jsou rozmístěné stánky řemeslníků a pěstitelů ovoce a zeleniny.

V sobotu 7. října 2017 se bude konat 15. ročník Slavností Holovouských Malináčů. Začátek akce je v 13:00 hodin a trvá do pozdních nočních hodin. V prostranství návsi v Holovousích je pódium s parketem pro hlavní kulturní program. Po obvodu návsi jsou rozmístěné stánky řemeslníků a pěstitelů ovoce a zeleniny.
Tato tradiční akce je hojně navštěvována - v roce 2015 na akci přijelo cca 10000 návštěvníků.

13:00 - Zahájení slavnosti
13:15 - Mažoretky DDM Hořice
13:45 - Kulturní program děti MŠ a ZŠ Chodovice
14:00 - Vyhodnocení soutěží "O nejchutnější jablečný moučník", "O nejlahodnější holovouský malináč"
14:00 - Plavení koní v rybníce na návsi
14:20 - Vystoupení mladých hasičů
14:30 - Prezentace Psí útulek Chlum u Hořic
14:45 - Divadlo kouzel Pavla Kožíška "S kouzly kolem světa"
15:45 - Folklórní soubor Hořenáček
16:15 - Přednání certifikátů "PODKRKONOŠÍ regionální produkt"
17:00 - Prague Queen - Queen Revival - Jaroslav Břeský
19:00 - Prezentace a exhinibice projektu SebeRevolta
19:45 - Levou rukou band
20:00 - Slavnostní ohňostroj nad rybníkem (Pavel Elcner)
20:15 - Tančíme dále s kapelou Levou rukou band

V průběhu celého odpoledne bude zajištěno bohaté občerstvení včetně výborných domácích koláčů. V prostoru Ovocnářského institutu bude pro návštěvníky připravena výstava ovoce - staré odrůdy a k vidění zde budou i soutěžní malináče a moučníky

Zároveň od 14 do 17 hodin bude probíhat Den otevřených dveří v Ovocnářském výzkumnén institutu.

V prostoru na návci bude pro děti připraven již tradičně slaměný hrad, dílničky, nebude chybět ani stanoviště Lesů ČR s lesní pedagogiou a Psího útulku Chlum u Hořic, sportovní aktivity pro děti i dospělé od skupiny SebeRevolta a projížďky na ponících.

Těšit se můžete také na Holovouský jarmark
Prodejní stánky pěstitelů z Podkrkonoší budou nabízet pravé Holovouské malináče, Dobrovodské zelí, produkty ekologického ovocnářství, stromky, kvalitní ovoce a zeleninu, květiny, výrobky z ovoce a medu, další dobroty a výrobky řemeslníků. Připravena bude i ochutnávka a prodej regionálních potravin.

Vstup na akci je zdarma, všichni jste srdečně zváni.


Ale slavnost vlastně vznikla? První ročník Slavností holovouských malináčů se konal v roce 2003, kdy byla realizována obnova návsi v Holovousích. Byl to projekt s názvem „Návrat holovouských malináčů“ a jeho cílem bylo na náves vrátit místní lokální odrůdu jablka – Holovouské malinové, tzv. malináč. Na podzim roku 2003 byl projekt ukončen a byla uspořádána slavnost s názvem Slavnosti holovouských malináčů. Slavnost se velmi vydařila a na základě úspěchu prvního ročníku je pořádána každoročně a to vždy první sobotu v říjnu. Letos se tedy můžete těšit na již 14. ročník.
A co je to vlastně „malináč“? Jablko! Holovouské malinové je historická odrůda jabloně, která se dnes běžně nepěstuje, roste pouze ve formě vysokokmenu. Historie spadá až do 18. století a je spojována s francouzskými rody, které na panství do Holovous přišly. Ale máme také legendu o pánovi z Holovous, který pěstoval jablka a zaléval je medovou šťávou. Největší popularitu získalo jablko na konci 19. století. Traduje se i výrok císaře Františka Josefa I. – „Toto je jablko na můj stůl!“.
Další známým výrokem je citát z knihy Osudy dobrého vojáka Švejka: „Já mám chalupu v Holovousích. Na zahradě mám jabka, malináče… Až pojedu na Urlaub, tak ti jich přivezu třeba 50 kilo.“
Jak se takový pravý malináč pozná? Je krásně červený, někdy i žlutě žíhaný, dužninu má zabarvenou do růžova, voní a má malinovou chuť. U stopky má charakteristický hrbolek – pupík, a když je vyzrály, rachtá – to způsobují volná semínka v jádřinci. A kdo malináč nikdy neviděl, měl by v sobotu 1. října 2016 zavítat do Holovous. Jablka budou k vidění na výstavě a bude možné si je zakoupit ve stánku.  

V průběhu celého odpoledne bude zajištěno bohaté občerstvení včetně výborných domácích koláčů. V prostoru návsi bude pro děti připraven již tradiční slaměný hrad, dílničky pro děti, nebude chybět ani stanoviště Lesů ČR s lesní pedagogikou, Psího útulku Chlum, sportovní aktivity pro děti i dospělé od skupiny SebeRevolta, projížďky na ponících. Těšit se můžete i na holovouský jarmark, na kterém si nakoupíte u prodejních stánků pěstitelů z Podkrkonoší, kteří budou nabízet pravé Holovouské malináče, Dobrovodské zelí, produkty ekologického ovocnářství, stromky, kvalitní ovoce a zeleninu, květiny, výrobky z ovoce a medu a další dobroty a výrobky řemeslníků. Připravena bude i ochutnávka a prodej regionálních potravin.

Zároveň bude od 14:00 do 17:00 hodin probíhat Den otevřených dveří v Ovocnářském výzkumném institutu, kde bude pro návštěvníky mimo jiné připravena výstava ovoce – staré ovocné odrůdy a k vidění zde budou i soutěžní moučníky a malináče.

Všichni jste srdečně zváni, těšíme se na Vás! V loňském roce dosahovala návštěvnost téměř 10 000, tak ji zkusme společně letos překonat!
Hana Sehnoutková

 slavnosti-malinacu-2017.jpg