Sdílet

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) je blízko dalšímu prodloužení dálnice D35. Ministerstvo dopravy vydalo stavební povolení pro 10,45 kilometrů dlouhý úsek z Hořic do Sadové. Půjde o zatím nejsevernější úsek spojnice z Liberce do Olomouce.

ŘSD plánuje příští rok vypsat soutěž na zhotovitele a začít se stavbou, která má být dokončena v roce 2025. Odhadovaná cena zakázky je 3,169 miliardy korun. Projektantem dálnice bylo sdružení Sudop Praha / Dopravoprojekt Brno.

Podle rozhodnutí má ŘSD sedm let na dokončení stavby, musí splnit celkem 47 podmínek. Jde o jedno z prvních stavebních povolení, o kterém rozhodovalo ministerstvo dopravy jako speciální stavební úřad. Na rozdíl od řady jiných dálničních staveb nejsou u přípravy tohoto úseku žádné spolky a námitky mají hlavně některé obce. Nejde ale o zcela zásadní připomínky.

Dálnice vede v blízkosti stávající silnice I/35. V roce 2023 chce stát začít se stavbou navazujících úseků z Úlibic do Hořic a ze Sadové do Plotiště. Po trase vznikne šest kilometrů protihlukových stěn. Nedávno bylo také v Hořicích otevřeno dálniční oddělení Policie ČR. Psali jsme zde